Aktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, TadilatAktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, Tadilat

Mobilya &Mutfak Dolabı

 

Mutfak Dolabı

Mutfak Dolabı yaptırırken öncelikle vermeniz gereken karar dolaplarınızın ve mutfak tezgâhınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağıdır. Dolapların ana gövdelerinde ve kapak kısımlarında farklı malzemeler kullanılabilir gövdede kullanılabilecek en kaliteli malzeme MDF malzemesidir.

MDF İngilizce Medium-Density- Fibreboard kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Türkçe’ye orta yoğunluklu odun lifi plakası olarak çevrilebilir. MDF odun liflerinin, sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcılar ile karıştırılıp preslenmesi sonucu elde edilir. MDF plakalrın üzerinin teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez
hale gelen dekor kâğıdı ile kaplanmasıyla elde edilen malzemeye MDF Lam denir. Sunta ise basit odun parçalarının sentetik reçinelerle preslenmesi ile elde edilen daha basit bir malzemedir. Ekonomik açıdan daha uygun olması nedeniyle mutfak gövdelerinde sıklıkla Sunta malzeme kullanılır.

Bu iki malzemeden hangisi daha iyidir derseniz, eğer dolaplarınızı hiç suyla temas ettirmeden kullanacaksanız görüntü açısından ikisi arasında bir fark yoktur. Çünki ikisi de aynı malzeme ile kaplanabilmekte ve estetik açsından daha iyi görünmeleri sağlanabilmektedir. Fakat mutfak gibi suyla sürekli muhatap bir alanda suya daha dayanıklı olan MDF malzemenin kullanılması daha iyi olacaktır. Bu iki malzemeyi de tanımıyor ve nasıl ayırt edebilirim diye soruyorsanız anlatalım.

Mdf malzemenin kaplanmış yüzeylerinde görünen odunsu renkteki kısım daha pürüzsüzdür. Plakayı oluşturan parçalar talaş tozlarıdır bu nedenle daha pürüzsüz bir görüntüleri vardır. Sunta ise daha iri odun parçalarından yapıldığı için hem bu odun parçaları gözle görülür hem de yüzeyi daha pürüzülüdür.  Sunta malzeme darbelere karşı daha az dirençlidir. Mdf daha dayanıklıdır. Sunta malzeme daha hafif mdf ise daha ağırdır. Sunta malzeme fiyat açısından daha ekonomiktir.

-Mutfak dolabı fiyatları evdeki önemli maliyetlerdendir. Bu nedenle mutfak dolabı seçerken geri dönülmesi pahalı bir seçim yapacağınızı unutmayınız.

- Ucuz mutfak dolabı yerine, bütçenizin izin verdiği en kaliteli mutfak dolabını hedeflemelisiniz.

Mutfak Dolabının Özelliklerini Kendiniz Belirleyecekseniz;

- Öncelikle mutfakta bulunmasını istediğiniz elektrikli eşyaların bir listesini yapmalısınız (çok önemli). (Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın,mikrodalga, TV, Mutfak robotu, ev telefonu gibi.)

-Yaptığınız listedeki eşyalardan hangilerinin, mutfak dolabı içerisinde gömmeli (ankastre)dediğimiz şekilde yer alacağını belirlemelisiniz.

- Mutfak dolabını projelendirirken küçük bir televizyonu da dolabın içine gömmeli olarak yerleştirmeyi unutmamalısınız. Mutfakta TV olması, yemek hazırlama süresini eğlenceli hale getirebilir.

- Mutfak dolabını projelendirirken, buzdolabı kapağının açılış yönünü de göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde, buzdolabı kapağının açılış yönünü değiştirmek zorunda kalırsınız.

- Mutfak Dolabını Projelendirdiniz (yani hangi mutfak malzemelerinin dolabın içine gömüleceğini belirlediniz). Sıra, mutfağın yeni dolaba hazırlanmasına geldi. Yeni bir mutfak dolabı mutfak da, yeni bir su tesisatı ve elektrik tesisatı demektir. Mutfak dolabı yaptırmadan önce dolabın projesine göre, yeni bir elektrik ve su tesisatı mutfağa döşetmeniz gerekeceğinden, ustaları bulma sıkıntısı da size düşer. Oysaki; mutfak dolabını yapan firma yada ustalar zaten elektrik ve su tesisatı  ustaları ile birlikte çalıştıklarından, her şey dahil olarak anlaşırsanız tüm bu ustaları kendileri temin ederler. Siz sadece keyfini sürersiniz. Sizin tek tek usta bulmanızdan daha ekonomik olur. (tecrübe edilmiştir)

- Çekmecelerin ve kapakların kapanış hızı çok önemlidir. Hızlıca kapattığınızda bile, frenleme sistemi sayesinde yavaşça kapanmayı sağlayan menteşeler seçmelisiniz (çok önemli). Bu tür menteşeler dolabın ömrünü uzatır.

- Mutfak dolabının görsel yanı kapaklarıdır. Yani dıştan sadece kapaklar gözükür. Dıştan kimse içini görmez. O yüzden kapaklar görselliği verecek tek kaynaktır. En  çok tercih edilen kapaklar Akrilik kapaklardır.

Birazda malzemeler hakkında bilgi verelim.

Kapakları nasıl yaptırırsanız yaptırın gövdeleri mutlaka suntalam veya mdflam olacaktır.

Mdf nin ana malzemesi, sert ve yumuşak ağaç odunlarıdır. Odun liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcıları ile preslenmesi sonucunda elde edilen ahşap esaslı bir malzemedir.MDF levha üzerine, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla MDFLam elde edilir. Yani bir veya iki yüzeyinin renklendirilmiş hali.

MDF (İngilizce: Medium Density Fiberboard) yapay olarak sonradan mühendislik çalışmasıyla üretilmiş bir kompozit ahşap malzemedir. İngilizcesinden birebir çevirisi “orta yoğunluktaki lifli levha” olur. Ağaç talaşlarının yüksek yoğunlukta sıkıştırılması ile elde edilen bir çıktıdır. Suya ve ateşe karşı fazla dayanıklı değildir.

Kenar tarafından vidalamaya karşı sunta kadar dayanıklı değildir. MDF’nin hammadesi olarak değişik ağaç türleri kullanılabilmektedir. MDF üretimi Türkiye’de yoğun olarak yapılmaktadır. 2,5-30 mm arasında kalınlıklarda üretilen bu ürünler, yüzeyi emprenye edilmiş melamin kağıtla kaplanarak MDF – LAM ürünü olarak mobilya sektöründe kullanılmaktadır. MDF – LAM olarak mobilya sektöründe ağırlık olarak mutfak dolaplarının gövdesi, banyo ve diğer dolaplarda, hazır gövde olarak geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. MDF ham olarak ağırlıklı olarak membran kapak ve lake mobilya ürünlerinde, beton kalıbı olarak ve diğer mobilya üretiminde kullanılmaktadır. MDF, Avrupa’da mutfak ve dolap üretiminde yaygın olarak kullanılmazken, Türkiye’de suntaya göre daha sağlam olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Suntaya göre binalara daha fazla ağırlık yüklemekte, üretiminde kullanılan sert tomruklar, suntaya göre daha fazla ağaç kullanımına yol açtığından çevreye daha fazla
zarar vermektedir.

Dikkatli bir şekilde okudu iseniz şu kelimeyi görmüş olmalısınız “Kenar tarafından vidalamaya karşı sunta kadar dayanıklı değildir” Mdf vidalama esnasında sunta’dan daha sert olduğu için patlama yapmaktadır. bu nedenle ağar yükler altında birleşme noktalarından ayrılmalara neden olmaktadır. Bu durumu önlemek için vidalama yapılmadan önce matkap ile vida yuvası açılması ve daha sonra vidalanması daha sağlıklı olmaktadır, bu işlem gövdesi Mdflam mutfaklar için hayati önem taşımaktadır.

Sunta ise: Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Mdf de olduğu gibi üzerine dekor kağıdının kaplanmasıyla renklendirilmiş haline suntalam denir.

Sunta (Yonga levha – CHİPBOARD) odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mobilya sanayinde sıkça kullanılır. Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Çeşitli kalitelerde üretilir ve darbe dayanımı kalitesine göre değişir. Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür. Kurutma fırınında belli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra, tutkalla karıştırılır. Alt, orta ve üst olmak üzere, tabakalar halinde serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme haline gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra, tüketime sunulur. Vidalama olayında Mdf gibi sunta’da ayrılma olmaz istenildiği gibi vidalama işlemi yapılabilir. Mdflam mı yoksa suntalam mı yaptıralım derseniz su aldırmamanız gerekir yoksa su aldıktan sonra sunta 8mm kabarırsa mdf 4mm kabaracaktır.

Bir mutfağın kullanışlı olmasın dan bizim anladığımız mutfakta her şeye kolay ulaşılması ve her şeyin elinizin altında olmasıdır. Bizce alt dolap modüllerinde normal kapaklı modül yerine çekmece kullanılmaya başlanması mutfak dolabındaki fonksiyonelliği arttırmaktadır. Düşünün bir ev hanımı gün içerisinde mutfakta tezgâh altı dolaplarından kaç kere eğilim bir eşya almaktadır. Tezgâh altı dolapları yerine komple çekmeceli dolap yapmak mutfak dolabını çok kullanışlı hale getirir.
 
Gövde Kapak İlişkisi

Mutfak dolaplarında yıllardır gövde rengi ile kapak rengini aynı renk yapmaya çalışıyoruz. 90’lı yıllar ve daha öncesinde mobilya kapakları ve dolap gövdeleri aynı malzemeden yapılırdı. Müşterinin isteğine cilalı veya lake boyalı tercih edilirdi böylece gövde rengi ile kapak rengi aynı olduğu olabiliyordu. Fakat 2000’li yıllardan sonra teknolojideki gelişmelere bağlı olarak yeni malzemeler üretilmeye başladı artık mobilyalar da özelliklede banyo dolap’larında ve mutfak dolap’larında değişik kapak sistemleri kullanılmaya başlandı. Şuan mobilya piyasasında kullanılan kapak çeşitleri;

Akrilik Kapak;
Membran Kapak;
Laminat Kapak;
Lake Kapak;
Cam Kaplamalı Kapak;
Kullanılmaktadır.

Yukarıdaki kapak çeşitleri ismini yüzey kaplamasının çeşidinden almaktadır. Fakat gövde malzemesi melamin denilen bir kaplama ile renklendirildiği için kapak rengi ile gövde rengi aynı olamaz. Bu sebepten dolayı çıkan renk karmaşasını mobilya üreticileri gövde rengini krem ve ya beyaz kullanarak aşmaya çalışırlar. Mobilyalar da ve mutfak dolapların da sadece görünen yerler kapak malzemesinden yapılır kalan modüller melamin kaplamalı yonga levhadan veya melamin kaplamalı mdflamdan yapılır. Yıllar sonra dolabınıza gözünüz çok alışabilir ve eskidiğini düşünürseniz sadece kapaklarını değiştirerek yeni bir mutfak dolabına sahip olabilirsiniz.

MUTFAK DOLABI

İnsan yaşamı çeşitli mekânlar içinde geçmektedir. Bu mekânlar yapılış amaçlarına uygun olmalı, kullanıcısına gerekli konfor düzeyini sağlamalıdır. mutfak dolabı mekân oluşturmada mutfak dolabı modelleri çok etkili rol oynar kendi zevkleriniz doğrultusunda istediğiniz sonsuz seçenekler mutfak dolabı ürünlerinde sizler için tasarlıyoruz sayısız renk ürün seçeneği ile istediğiniz görünümü sağlar
Donatı renk ve dokusunun seçimi mutfak dolabı ile birlikte, bunların mekân içindeki yoğunluk ve organizasyonu, o mekânın yaşanabilirliğini, olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

 

Bay mobilya tarafından mutfak dolabı oluşturulan mekânın kullanışlı olabilmesi için tüm yapısal konforların mutfak dolabı modelleri yanı sıra
Mekânlar çoğunlukla kullanıcılar mutfak dolabı tarafından donatıldıklarından, o mekânın yaşanabilirliği bir anlamda kullanıcı kontrolündedir. 
Mekân ne kadar iyi düzenlenirse, o derecede kullanışlı ve şık bir görünüm elde edilir

 

Akrilik mutfak dolabı

Çizilmez Akrilik kapak; 1 mm kalınlığındaki ultra parlak yüzeyli çizilmez akrilik levhaların; mdf panellerin üzeri kaplanması ile elde edilen,çok yüksek parlaklık değeri olan panellerin ebatlanıp bantlanmasıyla üretilir.Kulanımı rahat kulanıcılar tarafından şikayet alınmamakta ev hanımları için kulanışlı bakımı rahat 

 

Akrilik mutfak dolabı modellerinin ömrü ne kadardır?

Akrilik mutfak kapakları çizilmez akrilik pvc ile kaplıdır. Bu pvc’nin altında renk veya kaplama bulunur. Üst yüzeyde ise milimetrik olmasına rağmen oldukça güçlü bir jelatin yüzey bulunur. Tıpkı cep telefonlarının çizilmesini önleyen cam filmlere benzer bu kaplama. İşte bu kaplama akrilik yüzeyi örter ve parlaklığını artırır. Alt tabakada bulunan MDF yüzey çepeçevre bu pvc ile kaplandığı için nem ve suyu geçirmesi de olanaksız olur. İşte akrilik mutfak dolaplarının güçlü yüzeyinin tam olarak kaplaması budur. Bu kaplama neredeyse 20 yıllık bir ömre sahiptir. Tabi bu sürecin sonucunda çürümesi söz konusu değil. Kullanıcının mutfak dolaplarına ne kadar özen gösterdiğine bağlı olarak dolabın ömrü çok daha uzar. Gelin akrilik mutfak dolaplarının ömrünü nasıl uzatmanın mümkün olduğuna bakalım.

  1. Öncelikle kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı. İlla kullanılacaksa bir litre suya bir kaç damla oranında olmalı.
  2. Temizliği suyu sıkılmış, mikro fiber bezle yapılmalı.
  3. Güneş alan cepheden konumlamaktan kaçınılmalı.
  4. Mutfak rafları da MDF olacağı için su geçirmezdir. Fakat yine de raf bezleri satın alarak nemden koruyabilirsiniz.

 

 

High Gloss Mutfak Dolabı

Mutfak dolabında Hing Gloss panel yüzey sahip olduğu pürüzsüz ve  oldukça parlak yüzeye erişmek için birkaç aşamadan geçer. En üst yapısı olan mdf parlak yüzey MDF bu parlak görünümü verebilmesi için bir kaç aşamadan geçmektedir glossmax yüzeye tutkal desteği ile 0.5 mm bi kaplama yüzeyi yapıştırarak kaliteli bir yüzey elde etmemizi sağlamaktadır.

 

High Gloss Mutfak Dolaplarının Avantajları Nelerdir?

High gloos son yılların en çok tercih edilen mutfak kapağı bunun sebeplerini inceleyelim

Görünüm olarak mükemellik isteyenler için idael. Parlak ve pürüsüz görünümü vardır parlaması şık bir yansıma oluşturur . böylelikle güneş ışığı ve ampul ışı dolabınızda çok şık durabilir. Bu gerek eveniz için gerek mutfağınız zerafetle karşı karşı kalmanız siz değerli müşterilerimizi memnun edicektir. Kolay bir temizlik imkanı var . Parlak ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde ılık bir bez ile kolayca temizlenir.​​​

Membran Mutfak dolabı

Membran Mutfak Dolapları günümüzde mutfak dolapları arasında en çok tercih edilen modellerdendir. Hatta mutfak sektöründe Membran Mutfak Dolapları öncüdür diyebiliriz. Bunun nedeni renk seçeneğinin zenginliğidir. Mutfakta şık bir görünümün olması söz konusu arkadaşlarınız aileniz tarafından beğenilicektir . O zaman mutlaka membran mutfak dolabı görmüşsünüz demektir. Membran kapaklar birçok özelliğe sahip olup, modasının geçmesi asla mümkün olamaz. Hemen hemen bütün mutfak dolabı türlerinin özelliklerini kendinde toplar. Üstündeki kaplama sebebi ile aslında en uzun kulanım ömrüne sahip mutfak ürünü diyebiliriz bant kenarları olmadığı için

 

 

 

Membran Mutfak Dolaplarının Avantajları Nelerdir?

Çok fazla renk seçeneği ve en çok kaplama modeli membran kapaklarda mevcuttur.Bant köşelerini kaplayan pvc yapısı sayesinde uzun ömürlüdür.Bant köşelerini kaplayan pvc yapısı sayesinde uzun ömürlüdür.Membran kapaklar sayesinde hem klasik ,hem de modern mutfaklar tasarlanabilir.Hemen hemen bütün kapak modellerinin iyi yönlerini kendinde bünyesinde barındırır.Temizlemesi kolaydır. Aynı zamanda kimyasal temizlik maddelerine karşı da dayanıklılık gösterir.MDF yerine suntalem üzerine kaplanarak ekonomik bir mutfak dolabı seçeneği olabilir. Görsel olarak hiç bir zayıflık göstermez.Lake kapaklarla tasarlanan bıçak kesimli içbükey, dış bükey klasik desenler membran kapaklarla da uygulanabilir.Mutfakların tartışmasız kralı lake mutfak dolapları yüzeyinin doğallığı ve pürüzsüzlüğü ile ayırt edilemeyecek şekilde lake görünümüne sahiptir.

 

Lake mutfak dolabı

Lake mutfak dolabı modelleri son yıllarda kullanılan en popüler mutfak modüllerinden biridir. Doğal, uzun ömürlü, neme, buhara, solmaya dayanıklı bu kapağın üretimi diğerlerinden oldukça farklıdır. Akrilik kapaklar, membran kapaklar, laminant kapaklar, high gloss kapaklar mdf üzerine tutkal ile yapıştırılan pvc kalıp ile elde edilir. Oysa Lake mutfak kapakları bir ahşap boyama tekniğidir. Yani tamamen doğaldır. Ham mdf üzerine uygulanan doğal bir boya tekniğidir yani.

 

Lake kapaklar nasıl temizlenir

Lake mutfak dolabı modelleri oldukça basit uygulamalarla temizlenebilmektedir. Tabi ki uygulamanızın sürekli olma koşuluyla. Çünkü lake mutfak her zaman kimyasal temizleyiciler yerine ılık su ile temizlenir. Sürekli kimyasala maruz kalma sebebiyle mutfak dolabınız da aşınma ve renginde solma görülebilir. Bunun yerine haftada bir veya ayda iki defa bir bulaşık deterjanı veya herhangi bir sıvı sabun ile ılık suyu karıştırıp microfiber bez ile birlikte lake mutfak dolaplarınızı narince silebilirsiniz.

Neden bu kadar kısa dilimlerde temizlik yapmak zorundayım derseniz eğer; lake mutfak dolaplarınızın kir biriktirmesini önlemek amaçlı olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal temizleyicileri çoğu üretici tezgahlar için bile kullanılmamasını öneriyor. Bunun yerine limonlu, karbonatlı su veya arap sabunu gibi doğal temizleyiciler öneriliyor.

 

 

Ürünlerimizin Kulanım alanları

*Mutfak Dolapları
*Banyo Dolapları
*Yatak Odası Dolapları,Sürgü kapaklar
*Portmanto
*Genç odası
*Salon mobilyaları, Tv üniteleri
*Ofis mobilyaları
*Mağaza dekorasyonları

Örnek Mutfak Dolapları

mobilya Aktifleryapı,aktifler banyo,aktifler söve,Aktifler mutfak,Nişantaşı mobilya,Beşiktaş mobilya,mobilya fiyatları,mobilya Küçükçekmece, bahçeşehir mobilya, bina içi mobilya, aktifler banyo,mutfak,mufak Ataköy,mutfak avcılar,mutfak bağcılar, banyo Bahçelievler, banyo Bakırköy,banyo Beşiktaş, banyo Beykoz,banyo beylikdüzü ,banyo Büyükçekmece, banyo cennet, banyo esenler, banyo esenyurt, banyo fatih ,mutfak firmaları,banyo fiyatları, banyo Gaziosmanpaşa, banyo güngören,banyo İstanbul,banyo Kadıköy, mutfak Kağıthane, mutfak kartal, banyo malzemeleri, mutfak mecidiyeköy, mutfak merter, mutfak nasıl yapılır, mutfak nedir, banyo Ortaköy,istanbul hastane tadilatı istanbul mimarlık,istanbul iç mimarlık,mutfak Pendik, mutfak Sarıyer, mutfak sefaköy, mutfak Silivri, mutfak sözleşmesi, banyo şişli, mutfak tuzla,mobilya Zeytinburnu, mobilya beylikdüzü,mobilya Yeşilyurt,mobilya esenyurt,yeşil köy,mobilya bahçeşehir,mobilya başakşehir, mobilya halkalı,mobilya ataköy mimarlık, iç mimarlık, dekorasyon, banyo dekorasyon, mutfak dekorasyon, dekorasyon istanbul, ahşap dekorasyon, mobilya mimarlık
Çözüm Ortaklarımız
Partnerlerimiz | Aktifler Yapı | Fabrika Tadilat, Kat Karşılığı İnş, Mantolama, Tadilat
UT